مشارکت در ساخت در اصفهان

مشارکت در ساخت در اصفهان یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین و البته پرمخاطره ترین قراردادها است که ابتدا برای مالک و سپس برای سازنده بسیار مهم است و اولین و مهم‌ترین گام برای ایجاد مشارکت، تعهد بین شرکا است.

 

مشارکت در ساخت در اصفهان

گروه تخصصی ساختمان ساتراپ در زمینه مشارکت در ساخت در اصفهان  فعال است. دامنه خدمات این شرکت در زمینه ساخت‌وساز به سرعت در حال گسترش است و طیف وسیعی از املاک و مستغلات از مراکز خرید بزرگ تجاری تا مجتمع‌های اداری – تجاری و مسکونی در سراسر اصفهان را در برمی‌گیرد. همیشه در جهت آسان‌سازی و ارائه فناوری جدید ساخت‌وساز به جامعه مهندسان عمران کمک می‌کند.

مشارکت در ساخت در اصفهان

مشارکت در ساخت و ساز چیست؟

سرمایه گذاری شخص یا اشخاصی به عنوان صاحب ملک و تعهد به انجام عملیات ساختمانی و تامین مالی توسط سازنده یا سازندگان.

با توجه به تعریف فوق، واضح است که ریسک مالکین بسیار بیشتر از سازندگان است زیرا برخلاف تصور رایج، قرارداد آورده به آورده نیست…. یک طرف زمین (تمام سرمایه) را به شخصی می‌دهد که لزوماً در آغاز مشارکت هزینه‌ای ندارد و متعهد به ساخت و سازهایی است که ممکن است عملی نشود. با توجه به نکته فوق، در انتخاب سازنده، نوشتن قرارداد مشارکت در ساخت‌وساز و انتخاب مشاور حساسیت لازم را داشته باشید.

قانون مشارکت در ساخت اصفهان

مشارکت در ساخت در اصفهان

 •  تعهدات مالک:

یکی از مهم‌ترین تعهدات مالک در قرارداد مشارکت در ساخت‌ در اصفهان، تحویل ملک مربوطه به سازنده است، زیرا بدون تحویل آن، هیچ قراردادی منعقد نمی‌شود و در نهایت، ملکی ساخته نمی‌شود.

بنابراین ، مالک موظف و مسئول انجام تعهدات خود است، در غیر این صورت مالک یا شریک سازنده می تواند با دریافت دستور قانونی از سوی دادگاه مبنی بر الزام تحویل اموال (اموال، زمین، وغیره) به طور قانونی پیگیری کند. این دستور قانونی دریافت شده توسط دادگاه است.هیچ ارتباطی با سهم شرکا در ساخت ندارد و تحت هر شرایطی قابل جمع آوری است.

 • تعهدات سازنده:

در قرارداد مشارکت ساختمانی، سازنده هنگام اجرای این قرارداد در شرایط مختلف، تعهدات متفاوتی دارد، مهم‌ترین تعهدات سازنده به شرح زیر است:

 • پیشرفت مناسب عملیات مطابق با اصول استانداردهای مهندسی عمران
 • پرداخت هزینه های ساخت پروژه
 • پرداخت هزینه‌های اجرایی پروژه
 • پرداخت اجاره به مالک جهت اسکان موقت وی در حین ساخت‌وساز
 • توزیع عادلانه ساختمان با توجه به درصد مشارکت مالکان
 • الزام به موقع تحویل ملک
 • رعایت کیفیت ذکر شده در قرارداد در طول عملیات پروژه
 • تهیه گزارشی از عملکرد خود در مدت‌زمان مقرر و ارائه آن به صاحبخانه

مشارکت در ساخت در اصفهان

تعهدات مالک در مشارکت در ساخت‌وساز

بر اساس توافق طرفین در قرارداد مشارکت در ساخت در اصفهان، صاحب زمین موظف است:

 • اخذ پروانه ساختمان

 • تسلیم زمین

طبق قرارداد مشارکت ساختمانی، صاحب زمین موظف است پس از انعقاد قرارداد مشارکت ساختمانی که معمولاً یک‌ماهه است، زمین را در مدت‌زمان معینی در اختیار شریک قرار دهد تا عملیات ساختمانی آغاز شود. در غیر این صورت، شریک باید مسئول خسارت باشد و اگر اصلاً نتواند زمین را واگذار کند، قرارداد باید فسخ شود. در چنین حالتی، شریک می‌تواند قرارداد را بر اساس خیار تخلف شرط فعل (واگذاری زمین) فسخ کند.

 • اقدامات ثبتی و تفکیکی

پس از اتمام عملیات ساختمانی و تعیین سهم هر یک از طرفین به صورت تفصیلی و عینی، لازم است مالک زمین با حضور در دفتر اسناد رسمی اقدامات لازم را برای انتقال سهم شریک از زمین انجام دهد. اداره ثبت، اسناد جداگانه‌ای برای هر واحد با نام صاحب آن (بسته به مالک زمین یا شریک) با تهیه صورت‌جلسه جداگانه صادر می‌کند.

مشارکت در ساخت در اصفهان

مراحل مشارکت در ساخت‌ در اصفهان

اولین نکته در مراحل مشارکت در ساخت در اصفهان تعیین مساحت زمین و قیمت زمین است. زیرا در صورتی که مساحت زمین و قیمت زمین برآورد نشود، امکان آسیب رساندن به مالک وجود دارد. بنابراین، هر دو طرف باید به منافع مورد نظر دست یابند.

بهتر است قرارداد مشارکت در ساخت‌وساز را در مکانی مانند دفتر اسناد رسمی منعقد شود، زیرا همان‌طور که از این موضوع مطلع هستید، در بیشتر موارد، صاحب زمین یا مالکان فقط یکبار در طول عمر خود این قرارداد را منعقد می‌کنند. با این حال، سازندگان به دلیل انعقاد چندین قرارداد بیش‌تر هستند.

آورده هر دو طرف در قرارداد است. پس از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی یا دفتر وکیل متخصص، مبلغ آورده هر دو طرف باید تعیین شود.قیمت و مساحت زمین آورده توسط مالک یا مالکان می‌شود . انجام تعهدات و تهیه هزینه لازم مطابق قرارداد آورده توسط سازنده یا سازندگان می‌شود.

تعیین زمان اتمام ساخت‌وساز ملک موضوع مهم دیگری است که باید توسط سازنده یا سازندگان در قرارداد ثبت شود. مالک یا مالکان در پایان مراحل مشارکت در ساخت‌وساز موظفند سند را به نام سازنده یا سازندگان منتقل کنند. در برخی موارد، سازنده یک چک از مالک دریافت می‌کند که تضمین می‌کند مالک به تعهد خود در انتقال سند عمل خواهد کرد.

قرارداد مشارکت در ساخت‌وساز

مشارکت در ساخت در اصفهان

 

قرارداد ساختمانی یک قرارداد سرمایه گذاری است که بین مالک یا مالکان و سازنده یا سازندگان منعقد می شود. در این قرارداد، مالک با ساخت ملکی با مشخصات خاص در زمین خود موافقت می‌کند. سازنده با ساخت و اجرای پروژه در زمین مذکور با ابعاد و مشخصات خاص موافقت می‌کند و در نهایت هر یک از طرفین قرارداد سهام سهم خود را در قالب واحد آپارتمان‌ها به مبلغ مشخص شده در قرارداد و در طبقه و موقعیت مشخص شده در قرارداد تحویل داده می‌شوند و اسناد به نام طرفین مهر می‌شود.

ماهیت حقوقی قرارداد مشارکت در ساخت‌وساز بر اساس اصل آزادی قرارداد و مطابق با ماده 10 قانون مدنی می بادشد. طبق ماده 10 قانون مدنی، اگر قراردادی از قوانین شرع و حقوق پیروی کند، معتبر و لازم‌الاجرا است. طرفین قرارداد موظف به انجام تعهدات قراردادی خود در نمونه قرارداد ساختمان خواهند بود. بنابراین، برای بررسی حقوقی قرارداد مشارکت ساختمانی، این ماده باید در متن قرارداد لحاظ شود.

 

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با گروه  تخصصی ساختمان ساتراپ در ارتباط باشید…

5/5 - (2 امتیاز)
فهرست