محله جلفا اصفهان

محله جلفا اصفهان بین هتل جلفا اصفهان، میدان جلفا و کلیسای وانک اصفهان واقع شده است. جایی که مسلمانان، مسیحیان، زرتشتیان، ارمنی‌ها و همه باهم در کنار هم گردهم آمده‌اند. اما بیشتر با نام و شهرت ارمنی‌ها شناخته می‌شود. بازرگانان ارمنی که به‌زور به این منطقه آمدند و شروع به بازسازی آنجا کردند، نه‌تنها زندگی از دست رفته خود را ترمیم و ایجاد کردند، بلکه چیزهایی را به اصفهان و ایران اضافه کردند. مانند:

نخستین چاپخانه و نخستین کتاب چاپی در ایران، اولین آتلیه های عکاسی، نخستین مدارس مدرن، اولین دوچرخه، اولین کارخانه آب لیمو و لیموناد سازی، موسیقی کلاسیک و از همه مهم‌تر، آداب و رسوم زیبای آنها.

محله جلفا اصفهان

ویژگی های محله جلفا اصفهان

محله جلفا اصفهان محله ای بسیار قدیمی در اصفهان است که بافتی قدیمی دارد و همین امر باعث گردیده است تا علاقه‌مندان به تاریخ و بافت‌های قدیمی بیشتر از این محله در اصفهان دیدن کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های محله جلفا اصفهان این است که می‌توان به راحتی در این محله قدم زد  و از زیبایی های شگفت انگیز این محله نهایت استفاده و لذت را برد. محله جلفا در اصفهان دارای مغازه ها و بناهای قدیمی زیادی است که باعث می شود گردشگرانی که برای اولین بار از این مکان دیدن می کنند شگفت زده شوند. معماری بناهای محله جلفا اصفهان معماری بسیار خاصی است که فقط در این منطقه می توان مشاهده کرد.

محله جلفا اصفهان

محله جلفا اصفهان در ناحیه مرکزی در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده‌رود قرار دارد و سابقه آن به زمان شاه عباس اول برمی‌گردد و به دلیل ویژگی‌های فرهنگی، مذهبی و اجتماعی با دیگر محله‌های شهر اصفهان متفاوت است و تبلور آن به در ظاهر و فضای محله به چشم می‌خورد. امروزه این محله، مانند دیگر بافت‌های تاریخی، دستخوش تغییرات بی‌شماری شده است مشکلات ناشی از تغییرات زمان. بخش‌های زیادی از آن تخریب شده و بافت موجود دچار بحران هویت کالبدی – مکانی، اجتماعی و فرهنگی شده است.

جلفای نو

ارمنی‌ها محله‌ای به نام “جلفا نو” ساختند. جلفا نو بین خیابان‌های چهارباغ بالا و حکیم نظامی در اصفهان، جایی بین “مارنان” و “سی و سه پل” واقع شده است. آنها منطقه جلفا نو را به نام یکی از ثروتمندترین افراد منطقه جلفا، خواجه “نازار” نامگذاری کردند. این همان خیابان “نظر” امروزی است که به سه قسمت شرقی ، غربی و میانی تقسیم شده است.قسمت شمالی جلفا نو در اصفهان که در حاشیه رودخانه زاینده‌رود قرار داشت. در این ناحیه ثروتمندان زندگی می‌کردند. زیرا از منظره زیبا و نسیم خنک رودخانه برخوردار بود.

محله جلفا اصفهان

این نکته حائز اهمیت است که نام جلفا نو از نام شهر جلفا در حاشیه رودخانه ارس گرفته شده است. ارامنه اصفهان سال‌ها در این شهر زندگی می‌کردند و بیشتر آنها ارمنی‌هایی بودند که در دوره شاه عباس اول در سال ۱۰۱۴ از شهر جلفا در حاشیه رودخانه ارس به اصفهان مهاجرت کرده و زندگی جدید خود را در امتداد رودخانه زاینده‌رود مجدداً شروع کردند.

معماری و بناهای محله جلفا اصفهان

محله جلفا اصفهان

نخستین اقدامی که ساکنان جلفا قدیم بعد از مهاجرت به شهر اصفهان انجام دادند، ساختن خانه بود. مصالح ساختمانی که عمدتاً در ساخت خانه در جلفا باستان استفاده می‌شد، به خاطر کوهستانی بودن اصفهان، با سنگ‌هایی با اشکال و رنگ‌های مختلف تراشیده شد. امروزه بیشتر بقایای جلفا جدید و معماری آن در منطقه سنگ‌تراش‌ها قابل مشاهده است. نکته جالب در مورد محله جلفا وجود همزیستی ادیان مختلف است و وجود کلیسا، صومعه، آتشکده و مسجد در کنار هم این موضوع را به خوبی اثبات می‌کند.

محله جلفا اصفهان

با توجه به خانه‌های سنگی در این محله، محله‌ای به نام “سنگتراش‌ها” در محله جلفا وجود دارد که امروزه یکی از زیباترین معابر اصفهان محسوب می‌شود. طبیعتاً افرادی که این‌قدر با سنگ سروکار داشته‌اند، در حرفه سنگ‌تراشی نیز حرفی برای گفتن داشته‌اند و این محله آنها بوده است (برای مدت کوتاهی). امروزه اکثر معماری و بقایای جلفا نو در همین محله قرار دارد؛ بنابراین ما مجبوریم به طور جداگانه به سراغ آن برویم و در اطراف این محله زیبا خوب بگردیم تا با تاریخ و تمدن عظیم آن بیشتر آشنا شویم.

دیدنی‌ها و جاذبه‌های محله جلفا

محله جلفا اصفهان

در محله دیدنی و زیبای جلفا می توانید از بسیاری از مکان‌های خاص دیدن کنید. همچون کلیساهای جلفا مانند کلیسای وانک، کلیسای سیرکس، کلیسای هاکوپ و مریم، کلیسای بیت لحم، میدان جلفا، هتل جلفا. مردم این محله که عمدتاً ارمنی هستند. برای دین خود بسیار ارزش قائل هستند، بنابراین می‌توانید کلیساهای زیبا و دیدنی زیادی را در این محله پیدا کنید.

در این محله ۱۱ کلیسای قدیمی و باستانی وجود دارد که مهم‌ترین آنها کلیسای وانک است. هر یک از این کلیساها دیدنی‌ها و جاذبه‌های خاص خود را دارد. اما نقاشی‌های درون آنها بیش از هر چیز مردم را به شگفت‌زده می‌کند. از سوی دیگر، موزه کتاب‌های مقدس از جمله انجیل که در این کلیساها، به ویژه در کلیسای وانک وجود دارد، مردم را تشویق می‌کند تا از این محله دیدن کنند.

قیمت مسکن در محله جلفا اصفهان

با توجه به متنوع بودن مناطق مسکونی و محله‌های مناسب برای خرید خانه در اصفهان و با وجود امکانات شغلی زیاد و فرصت‌های کاری مناسب، اصفهان نسبت به بسیاری از کلانشهرها دارای شرایط اقتصادی و قیمت بیشتری است. محله‌های اصفهان دارای ۱۵ محله‌های ۶۰ محله می‌باشد.

محله جلفا اصفهان

مهم‌ترین محله‌های اصفهان در جنوب این شهر واقع شده‌اند. هرچه محله‌های شهر اصفهان به مناطق دارای آب و هوای مناسب و مکان‌های تفریحی مناسب‌تر و خدمات شهری نزدیک‌تر باشد، قیمت و تعرفه مسکن گران‌تر است.

یکی از این محله‌ها، محله جلفا اصفهان است که دارای بافتی باستانی با معماری اروپایی است. اکثر افراد ساکن در این محله ارمنی‌ها هستند. این محله تقریباً محل سکونت افراد پول‌دار و ثروتمند است. مسکن در محله جلفا اصفهان دارای قیمتی متوسط روبه‌بالا می‌باشد. این منطقه به دلیل اقلیت‌های دینی زیادی که دارد، دارای کلیساهای متعددی می‌باشد. یکی از معروف‌ترین آن ها، کلیسای وانک نام دارد.

محله جلفا اصفهان

شهر اصفهان به دلیل قدمت زیاد و وسعت بالا و همچنین آب‌وهوای مناسب دارای ویلاها و خانه‌های حیاط دار زیادی است و محله جلفا اصفهان نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر علاقه‌مند به خرید ملک و خانه در محله جلفا هستید. باید بدانید که در محله‌های جنوبی شهر اصفهان، قیمت مسکن حداکثر است. اگر بودجه و سرمایه محدودی دارید، می‌توانید خانه‌هایی با مساحت کمتر را در محله انتخاب و خریداری کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
فهرست