معرفی باغ‌ های اصفهان

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که ارزش دارد به اصفهان بروید و یک پرس بریان بخورید و برگردید. اصفهان جایی است که میتوانید نزدیک سی و سه پل قدم بزنید یا از خیابان چهارباغ عبور، کنید، بسیار لذت‌بخش خواهد بود و چیزی را از دست نخواهید داد. اصفهان شهری است مملو از محله‌ها، پل ها و اماکن دیدنی که اگر رودخانه پرازآب شود، فوق‌العاده می‌شود. اکنون می‌خواهیم برویم سراغ معرفی باغ های اصفهان، پس تا آخر این مقاله با گروه تخصصی ساختمان ساتراپ  همراه باشید.

معرفی باغ‌های اصفهان

باغ گل‌ های اصفهان

باغ گل‌ های اصفهان یکی از پروژه‌های عظیم فضای سبز در کشور ایران و یکی از زیباترین باغ های اصفهان است که در سال ۱۳۶۹ در شهر زیبای اصفهان افتتاح شد. از این باغ زیبا برای مصارف مختلفی استفاده می‌شود که می‌توان آن را مجموعه‌ای کامل از مراکز تفریحی، آموزشی و فرهنگی دانست. در این باغ همه اصول و عناصر ایرانی به نحواحسن رعایت شده است.

باغ گل‌های اصفهان قسمت‌های متنوعی دارد. وقتی وارد این باغ زیبا در اصفهان می‌شوید. ساختمانی با ابعاد ۶۹ متر را مشاهده می‌کنید که غرفه ورودی است و پس از خرید بلیط، می‌توانید وارد باغ شوید.

معرفی باغ‌های اصفهان

در قسمت باغی این مکان تفریحی و گردشگری اصفهان، تعداد زیادی گل فصلی و دائمی، درختچه‌های تزئینی و … را خواهید دید که هر یک از آنها به باغ‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شوند تا زیبایی شگفت انگیزی را به نمایش بگذارند. گذرگاه‌هایی برای گردشگران وجود دارد که با سنگ‌های گرانیت پوشانده شده است. نزدیک به ۵۰۰۰ متر از این منطقه مربوط به این معابر است.

معرفی باغ‌های اصفهان

در باغ گل ها، نورپردازی بسیار زیبایی را در شب خواهید دید که چشم‌های شما را خیره می‌کند. در معابر باغ، فرقی ندارد اصلی یا فرعی باشد، آب‌نماهای مستطیل شکل طراحی شده‌اند تا به فضای باغ جلوه بیشتری بدهد. گفتنی است که است که آب مورد استفاده پمپاژ شده و سپس به حوضچه برمی‌گردد. نهر کوچکی از وسط باغ که ۳۰۰ متر طول دارد عبور می‌کند و همه این جلوه‌ها یک شگفتی فوق‌العاده می‌رسد.

باغ خزندگان اصفهان

معرفی باغ‌های اصفهان

باغ خزندگان اصفهان در پارک ناژوان قرار دارد و به پارک خزندگان نیز معروف است. این مکان جذاب و پرهیجان حدود ۱۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و در نزدیکی آن می‌توانید باغ پرندگان، باغ پروانه‌ها و آکواریوم سرپوشیده اصفهان را مشاهده کنید. در باغ خزندگان اصفهان، گردشگران با گونه‌های خزندگان مختلف آشنا شده و اهمیت آنها را برای اکوسیستم بیشتر درک می‌کنند. با مراجعه به این باغ متوجه می‌شویم که خزندگان مانند مارها که گاهاً خطرناک هستند نیز مزایای زیادی برای طبیعت و چرخه زندگی طبیعت دارند.

در باغ خزندگان، ۲۵ ویواریوم بزرگ و ۱۲ ویواریوم کوچک وجود دارد که در آن خزندگان مختلف از سراسر جهان نگهداری می‌شوند. این خزندگان به انواع سمی، نیمه سمی و غیرسمی دسته‌بندی می‌شوند.در باغ خزندگان، انواع مارهای ایرانی و خارجی، خزندگان مانند ایگوانا و تمساح و سایر حیوانات نگهداری می‌شوند.

باغ پرندگان اصفهان

معرفی باغ‌های اصفهان

باغ پرندگان اصفهان یکی از باغ های اصفهان است که قطعاً با دیدن آن عاشق پرندگان خواهید شد. حضور در این باغ و مشاهده پرندگان با رنگ‌های شگفت‌انگیز مانند طاووس و شنیدن صدای زیبای آنها می‌تواند هرکسی را برای مدتی هرچند کوتاه جذب خود کند و حال و هوایی دلپذیر را برای او فراهم کند.

باغ پرندگان در اوایل دهه ۷۰ در متراژی در حدود ۶ هکتار در منطقه‌ای به نام ناژوان ساخته شد. این باغ در سال ۱۳۷۵ به بهره‌برداری رسید. باغ پرندگان اصفهان اولین باغ پرندگان در ایران به حساب می­آید و قبل از احداث باغ پرندگان تهران بزرگ‌ترین باغ پرندگان ایران محسوب می‌شد.

باغ پرندگان اصفهان در نزدیکی شهر اصفهان واقع شده و دسترسی آسانی دارد. علاوه بر نگهداری و مراقبت کامل از پرندگان، محیطی زیبایی را نیز برای افرادی که بازدید می‌کنند فراهم کرده است. به همین سبب است که سالانه بسیاری از مردم و گردشگران به‌خصوص در ایام تعطیل از آن دیدن می‌کنند.

باغ چهل ستون اصفهان

معرفی باغ‌های اصفهان

باغ چهلستون یکی از نمونه باغ‌های سلطنتی باقی‌مانده از دوره صفویه در اصفهان است که به باغ‌موزه چهلستون نیز معروف است. در واقع این باغ قسمت کوچکی از باغ بزرگ جهان‌نما است که شاه عباس اول با ساخت کاخی در وسط آن اولین هسته کاخ چهلستون را ساخت. این میراث تاریخی یکی از مشهورترین مکان‌های دیدنی شهر اصفهان است. چهلستون با وجود آسیب‌دیدگی، هنوز زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای برای ارائه به چشم گردشگران و بازدیدکنندگان دارد.

باغ چهلستون در حومه شهر و در میان باغ‌های دیگر قرار گرفته است و از باغ‌های دیگر می‌توان به آن دسترسی داشت. مجموعه این باغ‌ها که در امتداد چهارباغ شکل‌گرفته است. یکی از پایه‌های اصلی اصفهان در عصر صفوی را تشکیل داده و نقش باغ چهلستون ازاین‌حیث بی‌نظیر است؛ زیرا پیوند وصل‌کننده بین این بنیاد و دیگری بنیاد شهری، یعنی نقش‌جهان بود.

باغ چهلستون دارای سه ورودی است، ورودی قدیمی رو به شرق است. با ورود به باغ از ورودی اصلی آن، پس از گذشت مسافتی کوتاه، به حوض بزرگ روبروی کاخ و سپس خود ساختمان می‌رسیم. محور اصلی باغ جهت حرکت را با کمک درختان در دو طرف به عمارت اصلی نشان می‌دهد. باغ چهلستون دارای شیب خیلی ملایمی است که به جریان آب در نهرها کمک می‌کند. در گذشته آب باغ از شاخه‌ای از مادی «فدن» تأمین می‌شد. پس از طی مسافتی از انتهای باغ چهلستون، به میدان نقش‌جهان وارد می‌شد.

باغ موزه پروانه ها در اصفهان

معرفی باغ‌های اصفهان

یکی از جاذبه‌های دیدنی اصفهان باغ پروانه است. باغ‌موزه پروانه‌ها در پارک طبیعی ناژوان اصفهان در متراژ دو هزار مترمربع واقع شده است. دارای بیش از صد گونه گل‌وگیاه شامل درختچه‌های فردوس، درختچه های سیکاس، درختچه های لیندا، بنجامین، فیکوس، بگونیا، آگاو و دیگر گونه‌ها می‌باشد. در سه قسمت این باغ که از دیدنی‌های اصفهان است، چهل و هشت قاب شامل دو هزار و دویست پروانه از گونه‌های مختلف، زیبا و رنگارنگ به نمایش گذاشته شده است.

باغ پروانه‌ها در پارک جنگلی ناژوان اصفهان قرار دارد. اما این باغ تنها یکی از قسمت‌های مختلف این پارک جنگلی است. ناژوان دارای بخش‌های مختلفی است که هر قسمت آن می‌توانند ساعت‌ها شما را سرگرم و مجذوب خود کنند. لازم به ذکر است که عمر پروانه‌ها در ایران سه تا چهار هفته است. پروانه‌ها در زنجیره طبیعت اهمیت زیادی دارند و انقراض این موجودات شگفت‌انگیز خسارت زیادی به طبیعت وارد می‌کند. تاکنون بیست هزار گونه پروانه در جهان یافت شده است که از هفده خانواده تشکیل شده است.

فهرست